top of page
Szukaj

Zgoda na przetwarzanie wizerunku - po ukraińsku

Zaktualizowano: 4 kwi 2022Wśród wielu dokumentów, które podpisują rodzice dzieci przyjmowanych do szkół i innych jednostek oświatowych, można spotkać się ze zgodami na wykorzystanie wizerunku.

Takie działania mają przyczynić się do promocji działalności danej jednostki, poprzez publikowanie wizerunków uczniów w mediach społecznościowych, stronach internetowych i innych miejscach, które taka zgoda będzie obejmowała.


W tym kontekście należy przede wszystkim pamiętać o dwóch rzeczach:

  1. Dobrowolności i określeniu celu na jaki zgoda jest pozyskiwana.

  2. Realizacji obowiązku informacyjnego.


Zwłaszcza pierwszy z punktów, może wywoływać zamieszanie. Zdarza się, że przyzwyczajenie powoduje, że oświadczenie zgody traktuje się jak wszystkie inne dokumenty, które przedstawia się rodzicom na początku roku szkolnego (lub gdy dziecko zostaje przyjęte do danej jednostki w trakcie jego trwania). Z łatwością można wówczas zapomnieć, że wykorzystanie wizerunku danej osoby nie jest w żaden sposób związane z realizacją obowiązków prawnych wynikających z zadań ustawowych do realizowania jakich zobowiązana jest jednostka oświatowa.


W powyższym kontekście zgodę należy zawsze traktować jako coś dodatkowego, a od jej wyrażenia (lub nie) nie można uzależniać uwzględnienia danej osoby w procesie rekrutacyjnym.


Niemniej, promowanie własnej działalności z wykorzystaniem wizerunku uczniów cieszy się sporą popularnością. Dlatego, przygotowaliśmy wariant oświadczenia zgody na przetwarzanie wizerunku, wraz z treścią obowiązku informacyjnego, sporządzony w języku ukraińskim i przeznaczony dla rodziców posługujących się tym językiem.

Dla ułatwienia załączamy również polski odpowiednik, na bazie którego powstało tłumaczenie.

Kolorem zielonym oznaczyliśmy miejsca, które powinny zostać wypełnione. W tym celu można stosować alfabet łaciński („nasze” litery).


Pobierz gotowy wzór zgody na przetwarzanie wizerunku w języku ukraińskim lub polskim w pliku doc


UA_oswiadczenie_zgoda_wizerunek
.docx
Pobierz DOCX • 20KB
PL_oswiadczenie_zgoda_wizerunek
.docx
Pobierz DOCX • 19KB

W razie pytań i wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji.Dodatkowe informacje:

2564 wyświetlenia

Comments


Chcesz otrzymywać bezpłatne aktualności - Zarejestruj się

bottom of page