top of page
Szukaj

Dane nauczyciela upublicznione w portalach społecznościowych

Zaktualizowano: 24 sty 2023

Pytanie do redakcji od nauczyciela i nasza odpowiedź dot. umieszczania ich danych przez uczniów lub rodziców w portalach społecznościowych.


Zauważyłam, że moje imię i nazwisko jako nauczyciela, zostały opublikowane przez ucznia w portalu społecznościowym z informacją jakiego przedmiotu jestem nauczycielem i w której szkole. Czy tym samym zostały naruszone przepisy o ochronie danych osobowych?

Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych nauczycielowi przysługuje prawo do ochrony jako funkcjonariuszowi publicznemu. Dalej wskazuje się, że w ramach pełnionych obowiązków służbowych należy go traktować jako osobę publiczną. We wspomnianym materiale zamieszczonym w portalu społecznościowym widnieje informacja, że dany nauczyciel jest pracownikiem wskazanej szkoły, ale to nie stanowi naruszenia jego prywatności, a dane osobowe umieszczone w poście dotyczą zakresu związanego z wykonywanymi obowiązkami jako nauczyciela.

Gdyby zostały opublikowane dodatkowe dane nauczyciela tj. jego adres, numer PESEL czy informacja o jego wyznaniu lub światopoglądzie, wówczas można rozważyć czy w danym kontekście doszło do naruszenia w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W serwisie RODOsfera.pl piszemy o najważniejszych obowiązkach prawnych wynikających z Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych.


Dodatkowe informacje:


3870 wyświetleń

Comments


Chcesz otrzymywać bezpłatne aktualności - Zarejestruj się

bottom of page